Absolventom VŠ

Autor: Patrik Lenčéš | 25.7.2016 o 14:30 | Karma článku: 10,27 | Prečítané:  6516x

Gratulujem všetkým čerstvým bakalárom, magistrom, inžinierom a inak titulovaným ľudom k získaniu akademického (alebo aj vedeckého) titulu. 

Viem, že vy, čerství absolventi, máte titul už nejaký ten mesiac, možno dva, no radšej neskôr zablahoželám ako nikdy. Ja osobne sa naozaj teším z toho, že na Slovensku máme veľa absolventov vysokých škôl. Tento blog je písaný aj pre tých, ktorí majú titul už nejaký ten rok, dva roky alebo aj mnoho a mnoho rokov. 

Väčšina z vás si titul spolu s diplomom prevzala verejne a slávnostne na promóciách, počas ktorých ste skladali aj sľub. Všetkých vás chcem povzbudiť k pamätaniu na tento sľub. Ak už niekto naň zabudol, tak ho chcem vyzvať, aby si skúsil naň spomenúť a viac na to nezabúdal. :)  Aj ja som dal sľub, keď som preberal diplom. Je pravda, že si ho nepamätám celý od slova do slova, ale pamätám si jeho podstatu, ktorou bolo, že svoje vedomosti nebudem využívať len pre svoje dobro, ale taktiež pre dobro svojho okolia a celej spoločnosti. Ja osobne sa teším, že som mohol takýto krásny sľub vysloviť verejne a slávnostne a budem sa ho snažiť dodržiavať po celý život. Podobne chcem motivovať aj vás všetkých, ktorí už nejaký ten titul máte a nejaký ten sľub ste dali, aby ste na to nezabúdali a snažili sa podľa toho žiť.

Možnože spoločnosť si váš titul neváži. Viem, že niektoré titulu sú akoby "zadarmo" a niektoré tituly sú v našej spoločnosti (zvlášť pri istých odboroch) podceňované; no ja osobne verím tomu, že každý človek s titulom disponuje akýmisi kvalitami, ktoré len tak bežní ľudia nemajú. Vaše tituly sú teda akýmsi znakom vašich kvalít. A tieto kvality môžete využiť nielen na to, aby ste viac zarábali a starali sa o seba, ale zvlášť na pomoc ľudom. Buďte otvorení nie len zákazníkom, ale každému človeku, ktorý potrebuje vaše schopnosti. Neslúžte druhým len za to, že ste za to platení. Nenechajte si nič pre seba a vždy, keď sa naskytne príležitosť pomôcť druhým ľudom (zvieratám, prírode) svojimi schopnosťami a vedomosťami, tak ju využite! Alebo si dokonca vytvorte príležitosť ukázať, čo vo vás je a ponúkajte sa. Meňte svet okolo seba aj tými kvalitami, o ktorých hovorí váš titul a nezabúdajte na sľub, že svoje schopnosti, ktorých vás škola naučila, budete využívať pre šírenie dobra. Mente svet v tých oblastiach, v ktorých sa vyznáte (a na to, že sa do niečoho vyznáte poukazuje váš diplom a titul) a svet bude zo všetkých oblastí zrazu krajší. 

Ak ste dali aj vy podobný sľub ako ja, tak sa ho snažte splniť :) Ak ste takýto sľub nedali, i tak vás pozývam využívať svoje vedomosti a schopnosti v prospech vášho okolia a celej našej spoločnosti. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.


Už ste čítali?