Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Skláňam sa pred pedagogikou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

... pedagogika

Pedagogika ako veda ako taka moze byt podla mna potencialne prinosnou pre buducich ucitelov. Pruser je v tom, ako sa momentalne uci/robi na vysokych skolach. Nemozem hovorit za vsetky obory, poznam situaciu iba v mojej oblasti (prirodne vedy). Ak sa spytate absolventov pedagogickych smerov/pedagogickych minim v prirodovedeckych oboroch, drviva vacsina z nich zhodnoti kurzy pedagogiky ako totalnu stratu casu a nepouzitelne do zivota. A to v tom lepsom pripade, niektori by pouzili aj podstatne kvetnatejsie vyrazy.

Pedagogicke katedry by mali pracovat na vyzkume ako efektivne ucit - kde studenti robia najviac chyby, ako sa to da napravit, ake ucebnice pisat, ako zaujat studentov v tom/danom obore... atd. Z velkej casti sa toto nedeje. Ked sa pozriete na to, ako sa menilo kurikulum na skolach v ramci SR od 89, len malo co zo zmien bolo ovplyvnene pedagogickymi katedrami a vyzera to tak, ze o nieco take ani nemaju zaujem - ako by mali na seba nadvazovat/doplnovat sa predmety. Preco pedagogicke katedry neporiadaju pravidelne seminare pre stredoskolskych prefesorov, kde by sa naucili najnovsie poznatky z oboru (tak ako sa to napr. robilo za socializmu)? Pokial sa nezmeni pristup pedagogickych katedier, tak ich vacsina ludi bude vnimat ako vtip. A to v tom lepsom pripade.
 

 

S tvrdením, že študenti považujú pedagogické kurzy (pedagogické minimá) za stratu času na základe vlastnej skúsenosti súhlasím. Pre mnohých to je určite strata času. V podstate ide len o to, aby dostali nejaký papier, že môžu učiť.
Šikovný študent, ktorého pedagogika na tomto krátkom kurze osloví sa však môže tomuto oboru venovať samostatne. Možno že tieto kurzy ani nemajú naučiť všetko, ale iba primitívne základy, od ktorých sa už dospelý študent dokáže odraziť a sám začne na sebe pracovať. Študenti, ktorí to nepochopia sa tak môžu cítiť ako účastníci zbytočného kurzu, pretože očakávali, že ten kurz ich to naučí.

Čo sa týka katedier a nášho školstva, to je pre mňa španielska dedina, čiže k tomu sa nemôžem vyjadriť. Na základe informácií z medií by som ale rád pripomenul, že pred pár rokmi sa začalo dobrovolné vzdelávanie pedagógov (neviem presne ako sa volá ten program), ktorého cieľom bolo zlepšiť ich kvalitu. A následne podľa toho i zvýšiť ich plat.
 
Hodnoť

 

Z toho čo autor napísal mám dojem, že sa určitým spôsobom snažil vyzdvihnúť učiteľov a podporiť ich snahy o nezmyselné zvyšovanie platov. Ak je to tak musím povedať nasledovné. Čo sa týka pedagogiky, ako vedného odboru musím s autorom súhlasiť a to nie preto, že by som sa tomu odboru venoval, ale akceptujem, že každá vedná disciplína má niečo do seba a je určite fascinujúca pre určitý okruh ľudí. Doposiaľ som sa však nikdy nestretol s tým, že by niekto túto vedenú disciplínu nejakým spôsobom znevažoval. Často sa však znevažujú pedagogické školy, ako najľahšie so všetkých vysokých škôl. Možno nie sú najľahšie ale patria medzi tie najľahšie a tomu zodpovedá aj úroveň študentov, ktorí tieto školy opúšťajú. Vždy sa nájdu takí, ktorí pedagogikou žijú a určite by si zaslúžili viac, Bohužiaľ je ich málo a zvyšovať platy celej plejáde zlých učiteľov aby sme ocenili tých dobrých je nezmysel.
 

 

Nebolo mojim cieľom vyjadrovať sa k platom učiteľov. Ani medzi riadkami. Chcel som podporiť iba pedagogiku ako vednú disciplínu.
S Vašim názorom súhlasím.
 


Najčítanejšie


 1. Martin Plesch: Ktorých žiakov treba vrátiť do škôl? 3 754
 2. Marek Mačuha: SaS - prestaňte s tým populizmom! 2 465
 3. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 2 353
 4. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou pred jeho domov doniesli mu truhlu a vence 2 221
 5. Peter Kollega: Vzniká rakovinový nádor ŽVAST. V priamom prenose. 1 782
 6. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 1 426
 7. Elena Antalová: Tu, v kupleraji, našom raji 1 333
 8. Martina Hilbertová: Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ zaplatil až troch poradcov 1 003
 9. Peter Gregor: Pomsta sa vypomstila, čo ďalej? 984
 10. Irena Simunekova: Rozprávková krajina - Inovec 957

Rebríčky článkov


 1. Jaroslav Polaček: NEČAKÁM POTLESK, ALE ZACHRÁNILI SME VODU PRE CELÉ VÝCHODNÉ SLOVENSKO
 2. Jakub Tinak: Môj dvojmesačný pracovný pobyt v Brne.
 3. Ján Pancák: Fejkové profily nitrianskych vrahov.
 4. Peter Biščo: Urobila som to, čo som ani neurobila - nepamätám sa.
 5. Naďa Mitanová: Moje drahé miesta a zvuky.
 6. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou pred jeho domov doniesli mu truhlu a vence
 7. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví
 8. Michal Madaras: Politický boj má hranice
 9. Vladimír Krátky: Mám home office, deti dištančnú a tu v hlavnom meste sa trápime s predpotopným internetom
 10. Roman Hutira: Za pracovnou ponukou dnes sa zväčša skrýva kompromis na úkor peňazí, či pracovnej náplne.


Už ste čítali?