Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Narodí sa nám Spasiteľ, darca pokoja a lásky. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Niečo mi v tejto rozpravke chyba

Ked už si ten akože dobry vymysleny Boh urobil syna , potom si možno aj ten zly - Satan , mohol urobit potomkov - a nie jedneho , ale kopu . O tom v tej rozpravkovej knihe nie je nejaka zmienka ? Ved je uplne logicke , aby takyto krok urobil aj Satan , ked už superi s Bohom o toto vo vesmire uplne zanedbatelnu planetku. Nevieš niečo o tom ? :-)
 

satanovi sa narodil

Mohamed a poslal ho pozabijat vsetkych ktori veria na jezisa
 

ved si aj urobili,

kompletnu kopiu Stvorenia ale naruby, dole hlavou. Ich vrcholnym a poslednym dielom bol takzvany jaskynny clovek. a to je dovod, preco treba aj ludi spasit. to je dovod preco sa aj tu narodil osobne Stvoritel ako Spasitel, Vecny Otec ci Jezis Kristus.
 

jaskynný človek?

Unikla mi nejaká nová teória zosúladenia kresťanstva s vedeckými dôkazmi?

Napíš mi ju, prosím ťa, podrobnejšie.

V budúcnosti sa z nej možno budem trochu vysmievať, ale dnes určite nie, mám už 3/3. Ba sľubujem ti, že sa ovládnem a pod týmto článkom ju nechám bez komentára. Fakt som zvedavý a vynaliezavé teórie mám rád.
 

dik za reakciu,

vynaliezave su aj odpovede lesnikov, ze preco , ked su premnozene lykozruty, neopuzivaju na ich redukciu feromonove lapace, ale radsej tie lesy rubu na predaj.
-ludia su tvorivi a vynaliezavi, co je pozitivne. tato vlastnost pochadza od Stvoritela.
-uz som to tu viackrat pisal, ze Biblia je pisana v suvztaznostiach, v podobenstvach, ale nema doslovny zmysel. takze ak si niektori ludia postavili cirkev na doslovnom zmysle tak tvrdia nezmysly. su to nielen krestania ale aj ine nabozenske skupiny,
-je nelogicke na jednej strane tvrdit, ze som stvoreny dobrotivym Bohom a na druhej strane zabijat inych. Jezis Kristus jasne povedal, ze Moje kralovstvo nie je odtialto. Toto tu nie je Jeho Stvorenie. Teda koho stvorenie su ludia na tejto planete? A ked sa pozries na Pismo, tak sa tam hovori o raji a o naslednom pade cloveka. Ten pad pokracuje dodnes. Len je rozdiel, medzi tymi tvormi, co boli stvoreni Stvoritelom a umyselne odisli zo Stvorenia a sucasnymi ludmi, ktori nevedia skoro nic. Nevies kto si, nevies odkial si prisiel, aka je tvoja rola a kam pojdes, ked ti tvoje ludske telo zomrie. 95 percent mysle sucasneho pozemskeho cloveka je v nevedomom mode. je preto pre kazdeho velmi tazke pochopit a najst v sebe realitu a pravdu. pretoze mimo, vo vonkajsku ziadna pravda neexistuje.
 

ďakujem :-)

Pokiaľ ide o lykožrúta, nie je v tom žiadna záhada.

Feromónové lapače sa používajú, ale nestačia. Ich účinnosť je obmedzená, v skutočnosti sú skôr metódou monitorovania populácie lykožrúta (podľa počtu chytených kusov sa dá vedieť, či je populácia "v norme" alebo nad ňou) ako metódou boja proti nemu.

Ťažba napadnutých stromov je dvojaká - buď ťažím stromy, z ktorých už lykožrút vyletel (tu nejde o boj proti lykožrútovi, ale len o záchranu dreva pred rozložením) alebo uspejem a ťažím naletené stromy skôr ako ich nová generácia lykožrúta opustí (toto je najúčinnejšia forma boja).

Voči laickej verejnosti nám to komplikuje skutočnosť, že tie stromy môžu vyzerať ako živé (resp. sú živé, podobne ako kvety vo váze) ale ich regenerácia už nie je možná. Verejnosť však (neodôvodnene) verí, že keby sa tie stromy nechali, tak by rástli.

Vývoj lykožrúta je jednoduchý (a verejnosti neznámy, novinári o to viac menej odmietajú písať, resp. článok aspoň prekopú tak, že mu nikto nerozumie). Samček vyvŕta do kmeňa snubnú komôrku (je to len malá dierka v kôre, v lyku sa potom rozširuje na necelý cm2) a priláka do nej dve samičky. Tie potom, po oplodnení, vyhĺbia každá svoju materskú chodbu, jedna nahor, druhá nadol (toto strom nezabije, lyko nie je ešte významne prerušené). Po okrajoch týchto chodieb urobia zárezy s vajíčkami. Po vyliahnutí larvy začnú žrať lyko a vytvárať vodorovné zvlnené chodbičky kolmo na materskú chodbu, čím je larva väčšia, tým širšie. na ich konci sa zakuklia, vylezú z kukly, zožerú ešte trochu lyka a vyvŕtajú sa von, aby našli nové stromy a založili novú generáciu lykožrútov. Tzv. požerok prerušuje lyko na ploche viac ako 2 dm2, takže ak ich je dosť aby prerušili lyko po celom obvode kmeňa, strom je odsúdený na smrť.

Lyko je vodivé pletivo, ktoré vedie živiny z listov až do koreňov. Vodu do listov vedie drevo. Po prerušení lyka teda strom neodumrie ihneď. Voda do koruny prúdi (podobne ako u kvetu vo váze) a trvá pár mesiacov, kým nedostatok živín zabije korene (resp. len zabráni obnove najtenších korienkov) . Ale lyko neregeneruje, ak sa raz preruší, je koniec.

Pre lesníkov je to veľký problém - prvú fázu naletenia stromu dokážu identifikovať len podľa závrtov, čo sú malé dierky, jedna tak na 50 cm2. A nemusia byť v spodnej časti kmeňa. Neskoršie fázy žeru už sú o čosi identifikovateľnejšie, ale to už môže byť neskoro a ďalšia generácia už vyletela alebo do jej vyletenia ostávajú dni či hodiny.

Po vyletení behom pár mesiacov zo stromu opadne kôra, koruna vyschne a strom ostane stáť ako "suchár". Ešte vo fáze opadávania kôry môže byť koruna zelená. Po roku-dvoch opadnú aj konáre a, neskôr sa odlomí vrcholec, ... Lesník, ktorý ten strom pestoval kvôli drevu, sa snaží to drevo zachrániť (aj keď je tenšie ako plánoval) a tak ho vyťaží a predá.

No a potom ide okolo niekto neznalý, vidí veľký holorub a nadáva na lesníkov, neveriac, že tam vôbec nejaký lykožrút bol, alebo si mysliac, že tie stromy sa dali "liečiť".
 

dik za popis procesu,

ale si myslim, ze pointu, preco by feromonove lapace nemohli radikalne znicit lykozrutov si nevysvetlil. na satove mole su ok, na potravonove su ok ale pre lesnikov su iba na pocitanie populacie, namiesto na jej nicenie. Co lesnikom brani dat tie lapace vsade, pravidelne menit feromonove pasce a vysypavat chytenych lykozrutov a nicit ich? to nie je otazka ceny, ten strom ma ovela vacsiu hodnotu ako nejaky lapac hoci umiestneny husto na kazdych sto stromov. ved oslovte dobrovolnikov, ochranarov, radi vam s tym pomozu.
Vyrubat strom pretoze je chory je to najjednoduchsie riesenie, hlavne pre tych, ktori maju financny zaujem o ziskanie lacnejsieho dreva. Zabranit ochoreniu stromu prevenciou je spravna cesta pre ludi, ktory maju les skutocne radi.
 

hm, prečo?

Jednoducho to nedokážu. Nedokázali to ani v prípadoch, keď ich inštalovali ľudia platení Štátnou ochranou prírody. Lapače chytia len určité, nie veľmi veľké, percento lykožrútov, tie ostatné sa zjavne nachytať nedajú. Majú napr. evolúciou vyvinuté rôzne stratégie, časť letí najprv do diaľky a až tam hľadá stromy resp. samičky samčekov.

Pozri si obrázky chytených lykožrútov, je ich toľko, že sa dajú prehadzovať lopatou. A nestačí to, prejdi si túto prezentáciu: http://www.los.sk/prez12/slivi...

Otázka ceny to, navyše je, môžeme síce teoretizovať, že strom má väčšiu hodnotu (pritom lesník dostane zaplatené len za jeho drevo, nikto mu nedá viac), ale lapačov aj tak môže umiestniť len toľko, na koľko má peniaze, nemôže sa zadĺžiť ani zruinovať. BTW, nejde len o cenu lapača, to je kus plastu a jedno vrecko s feromónom, ale veľa stojí ľudská práca s tým spojená - ich rozmietnenie a ich pravidelná kontrola.
 

dik za info,

ale jeden faktor si vynechal, osobne zaujmy drevarskej loby dostat sa lacno k surovine. a tento faktor dost silne vplyva na spravanie sa statnych lesov.
 

Ďakujem za komentár

Satan, podľa kresťanstva, nemá takú moc ako Boh. Okrem toho, Boh si syna neurobil, lebo Syn je od večnosti. A na záver, Boh so Satanom nesúperí, Satan je už porazený.
Prajem požehnané sviatky :)
 

Mam jednu otazku

Ked je podla teba Satan porazeny , kto potom sposobuje všetky tie neštastia , živelne pohromy a podobne tragedie obyčajnym ludom ? Podla tvojho komentara , najvačšiu moc ma Boh , takže on potom sposobuje všetky problemy ludom. A ešte žiada , aby mu za to boli vdačni :-)
To by ludia museli byt bud veriaci alebo masochisti , oboje naraz sa nevylučuje :-)
 

Mám jednu odpoveď

Podľa môjho názoru si ich človek spôsobuje sám. Keď sa pozrem na svet, či už na vlastné oči, alebo cez internet vo forme prírodných dokumentov, tak ma krása nášho sveta napĺňa úžašom. Náš svet, celý vesmír a celá naša planéta pôsobia ako dielo umelca. Keď som bol pri vodopádoch Iguazu, prirodzene sa mi zdali nádherné; ale čo ja ani netuším je, aké prírodné procesy sa museli odohrať, aby sa toto nádherné dielo utvorilo. Aj naše krásne slovenské Tatry nevznikli len tak lúsknutím prsta, ale vytvorili ich prírodné procesy, ktoré určite neboli pre život, ak tu vtedy nejaký bol, priaznivé. Moc sa do toho nerozumiem, ale ani nemusím, ide mi len o podstatu, ktorou je, že: Tak je stvorený náš svet, že funguje podľa nejakých pravidiel, ktoré niekedy nevyhovujú životu. Je komplikovaný a v tom je tiež krása a pre nás ľudí aj výzva, aby sme to všetko poznali. Podľa kresťanstva človek dostal mandát, aby vládol nad týmto svetom - aby si ho podmanil. Dostal na to hlavne rozum. Podľa mňa sme potenciálne schopní poznať a ovládnuť tak náš svet, aby sme vedeli vždy predvídať prírodné procesy a dostať z tej lokality všetko živé. Teraz toho ešte nie sme schopní, ale časom podľa mňa budeme - hlavne vďaka rozvoju vedy a techniky. Je na škodu, a to je asi aj vplyvom toho Diabla, že mnoho úsilia a peňazí zbytočne míňame na zbrojárenský priemysel, teda na technológiu zabíjania, a nie na technológie zachraňovania.
Čiže, malé zhrnutie: živelné pohromy sú prirodzené, nie sú od diabla. A my ľudia sme Bohom tak stvorení a sme ním aj tak povzbudzovaní, aby sme sa snažili tým pohromám predchádzať.
Ak sa aj stane živelná pohroma, pri ktorých niekto zomrie, tak pre kresťanov to nikdy nie je tá najhoršia pohroma, aká sa môže stať. Pretože najhoršie pohromy sú pre nás hriechy - teda zlo medzi nami ľudmi. Toto je skutočné zlo - keď si my navzájom ubližujeme. Kresťan by sa smrti vôbec nemal báť. Život skončí tak či tak. Dôležité je to, v akom stave je naša duša - či sme dobrými ľudmi alebo zlými. A práve v tejto oblasti pôsobí aj Zlý (diabol) - lebo jemu nejde o to, aby nám zabil telá, ale aby nám zabil dušu - aby nás nalákal na hrich, teda na život proti Bohu. Z toho on má "radosť", keď nás pošle proti Bohu. Tak aj z tohto dôvodu je nezmyselné, aby prírodné katastrofy spôsoboval on :)

Prepáč za vyčerpávajúcu odpoveď. Dúfam, že ťa moc neunudila :)
 
Hodnoť

 

Mam otazku hlavne na krestanov ohladom tom "spasitela". Ako sa vyporiaduvate so vsetkymi aspektami toho pribehu, co proste nedavaju zmysel? Uvediem par prikladov:
1. Preco bol vobec potrebny? Ved boh vlastne "obetoval" svojho syna preto, aby mohol ludstvu odpustit. Preco nemohol odpustit len tak sam od seba? Ved je predsa vsemohuci.
2. Preco vobec boh chcel/potreboval odpustit ludom za nieco, co sam chcel aby aby spravili (zjedenie toho ovocia)?
 

 

Hovoríš, že v tom, čo kresťania veria sú nejaké veci, ktoré nedávajú zmysel a na základe toho sa pýtaš, že ako sa s nimi kresťania vyrovnávajú. (Dobre tomu chápem?). Odpoveď je celkom jednoduchá - pre kresťanov tie veci dávajú zmysel.
Odpovede na tvoje otázky by dokonale zodpovedal nejaký teológ. Ja viem na ne tiež odpovedať, ale nie až tak vznešene a dokonale, ako to robia teológovia, čiže ak ti moje odpovede nebudú dávať zmysel, tak sa niekedy neskôr môžeš obrátiť na kompetentnejších :) Podobne ako mne keby nedávalo zmysel, že ako môže fungovať televízor, tak sa obrátim na niekoho, kto študoval technológie.

V prvom rade je potrebné, aby si sa pokúsil pozerať na svet očami kresťana a to tak, že si uvedomíš základné veci, ktorým kresťania veria: 1. Boh stvoril človeka, aby boli spolu tak človek a Boh ako i ľudia navzájom. 2. Stvoril ho tak, aby človek nemusel byť s Bohom ak nechce - lebo dokonalé spoločenstvo si vyžaduje slobodu. Podobne je to aj teraz v našich medziľludských vzťahoch. Ak máš priateľa, ktorého nútiš do priateľstva, tak to nie je priateľstvo. Ale priateľstvo je tam, kde sa dvaja ľudia majú radi a rozumejú si dobrovoľne a ochotne. Tá sloboda je veľmi dôležitá.
3. Ukazuje sa, že človek je od narodenia ťahaný aj na dobré - k Bohu - ale aj na zlé skutky - od Boha. Cesta k Bohu je zároveň cesta k ľudom, lebo je to cesta lásky. Cesta od Boha je cesta pýchy, z ktorej pramenia všetky zlé skutočnosti medzi ľudmi.
4. Tu sa už konečne dostávam k téme :D Boh nás tak miluje, že aj seba samého nechá trpieť, len aby sme hocikedy boli schopní sa k nemu vrátiť - nie kvôli nemu, ale kvôli nám, pretože my dokážeme byť šťastní iba s ním. Myslím si, že to všetci zakúšame v našom živote, že šťastní sme len vtedy, keď v našom živote panuje láska, dobré medziľudské vzťahy.
Ak sa pýtaš, že či Boh mohol ľudom len tak odpustiť, tak ja si myslím (ale je to len môj názor laika), že Boh to mohol aj tak urobiť, ale to by neprinieslo také hojné ovocie, pretože my by sme o tom ani nevedeli a ani by sme nevedeli, že nám odpúšťa. Je to ako keby si sa rozhodol niekomu darovať auto a necháš mu ho na parkovisku, ale nepovieš mu o tom. Tým pádom je to tomu človeku úplne nanič. Podobne je to aj v tomto prípade. Boh sa mohol rozhodnúť pre takú možnosť, že každému odpustí hriechy - ale to by k ničomu neviedlo. Boh musel zjaviť svoje odpustenie - kvôli nám. Aby sme my mali k tomu prístup, aby sme my vedeli, čo pre nás urobil, aby sme ho vedeli nasledovať, aby sme my vedeli, ako máme žiť, ako ísť za ním, aby sme mali priestor byť s ním...
Zdá sa mi, že forma, ktorú si vybral je najrozumnejšia a prináša najviac ovocia - ako je to aj vidieť :)

K tej druhej otázke len toľko, že Boh nechcel, aby človek hrešil.

Prajem požehnaný vianočný večer :)
 

 

K 1. bodu: OK, to ze keby bol odpustil ludstvu "len tak" by nemalo velky (a dlhotrvajuci ucinok), to je este pochopitelne. Ale preco potreboval obetovat SVOJHO syna aby odpustil ludstvu? Ked ti niekto rozbije auto tak robijes potom aj svoj vlastny mobil aby bol schopny mu odpustit?

Cim sa ale zase dostavame k 2. a podstatne dolezitejsiemu bodu. Preco vobec bol nastvany na ludstvo za nieco, co on sam chcel/zariadil aby spravili? Ved ked uvazujeme logicky - boh (aspon podla tej vasej rozpravky) vie vsetko a je schopny vsetkeho (t.j. vsevediaci a vsemohuci). On stvoril Adama a Evu a teda vedel presne detaily ich mozgovych struktur, hormonov, neurotransmiterov a pod. Cize vedel, ze:
- ak nastane situacia 1 -> rozhodnu sa pre A
- ak nastane situacia 2 -> rozhodnu sa pre B
- ak nastane situacia 3 -> rozhodnu sa pre c
...

Potom zariadil aby nastala situacia 1. A cuduj sa svete rozhodli sa pre A. To je ako keby si spravil program, ktory pri stlaceni ctrl+shit+alt+f+c sformatoval tvoj disk. Potom stlacis ctrl+shit+alt+f+c. A potom si nastvany, ze tvoj disk bol sformatovany.

Ked nechcel aby spravili A, tak mohol:
- alebo ich stvorit tak, ze pri situacii 1, sa rozhodnu pre B
- alebo to zariadit tak, ze nastane situacia B (alebo C, alebo D, atd.)

Ak rozumies po anglicky, odporucam pozriet
https://www.youtube.com/watch?...

Je to tam celkom "nazorne" vysvetlene :-)
 

 

podľa teológov je to preto, pretože iba Ježiš bol jediná vhodná obeta. Hriech ľudí bol taký veľký, že žiadna obeta z ich strany by nebola dostatočná.
Ja si by som ale skôr upriamil pozornosť na to, čo som už písal že je to tá najvhodnejšia cesta. Keby Boh neobetoval svojho vlastného syna, teda seba samého, aký príklad by nám tým dal? že máme obetovať to, čo v našich očiach nemá žiadnu cenu? to, čo si môžeme ľahko vytvoriť? taká obeta predsa nemá zmysel. Tým, že Boh obetoval svojho syna nám ukázal, že kvôli nám je schopný aj trpieť a my si z toho berieme príklad. Obetujeme niečo zo seba, aby sme mohli milovať ostatných,

Neviem, či bol boh naštvaný. To mi pripadá ako antropomorfizmus. Biblia sa nemá čítať doslovne a už vôbec nie mýtus o stvorení sveta. Treba si dávať na to pozor. Samozrejme, sú cirkvi, ktoré to berú doslovne ale potom sa dostávajú do konfliktu s vedou, a to nie je dobrá cesta a našťastie to nie je ani náš prípad.
Podľa kresťanského, konkrétne katolíckeho, učenia Boh stvoril človeka ako slobodnú bytosť. V našom konaní neplatí kauzálny vzťah, že na nejakej situácií zodpovedá nejaké konanie. Človek má vždy na výber - predovšetkým, čo sa týka skutkov s mravnou hodnotou. Boh samozrejme vie aj to, ako sa človek rozhodne - či pre život s Bohom alebo proti nemu. Ale to nevylučuje to, že ten človek to spraví slobodne. Ak sa človek odvráti od Boha, tak pre Boha to nie je prekvapenie.. ale iba trápenie.
 

ale ved boh

vlastne nic neobetoval.
ak som spravne informovany, jezis prave (vraj) sedi po bozej pravici. takze akej hodnoty sa vlastne vzdal?
okrem toho, kvantifikacia toho aky velky je hriech je cisto na subjektivnom bozom posudeni. uplne stacilo aby (si) povedal ze ten hriech je vlastne nepodstatna malichernost a hned by takou aj bol, a stacili by na jeho vyvazenie povedzme 3 ocenase.
 

 

"Hriech ľudí bol taký veľký, že žiadna obeta z ich strany by nebola dostatočná."

V tej vete su 2 drobne chybicky:
1. Ked to nebola ziadna obeta z ich strany, tak ake "ponaucenie" by si ludia z toho mali odniest? Ze mozu robit co chcu a bohu "to uz nejako zariadi"? V akom vesmire to zijes, je to podla teba spravodlive?
2. Preco bol hriech az taky velky? Ved nerozhoduje sam boh, ze ci hriech je "velky" alebo "maly". Cize znova - keby boh chcel, tak by si mohol povedat - "Ach, ved to je len drobnost. Odpustim im a je to vybavene."


"V našom konaní neplatí kauzálny vzťah, že na nejakej situácií zodpovedá nejaké konanie."

Alle plati. Problemom je, ze my nevieme (alebo len velmi tazko) vytvorit rovnaku situaciu. Kedze na "situaciu" vplyva nesmierne vela faktorov, ktore nie vsetky su reporodukovatlne. Ak by boli, tak si mozes byt isty, ze v tej istej situacii (t.j. pri uplne zhodnych VSETKYCH faktoroch) sa rozhodnes stale tak isto. Tak proste nas mozog funguje.
A kedze boh vedel ako funguju mozgy Adama a Evy, a aj vedel aka nastane situacia, tak aj vedel, ze ako sa rozhodnu. A fakt, ze to zariadil, ze sa rozhodli ako sa rozhodli, tak tym chcel aby sa tak rozhodli.

Vies to je cely problem s abrahamistickym bohom. Nabozenstva/veriaci zacali medzi sebou sutazit, ze kto ma vacsieho (boha). Az v urcitom bode nestacilo, ze boh urcitej skupiny bol velmi mudry alebo velmi mocny. Nakopon uz bol VSEvediaci a VSEmohuci.
No a problem so vsevediacou a vsemohucou bytostou je, ze nakoniec sa vsetko stane jeho/jej vinou.
 


Najčítanejšie


 1. Martin Plesch: Ktorých žiakov treba vrátiť do škôl? 3 822
 2. Marek Mačuha: SaS - prestaňte s tým populizmom! 2 507
 3. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 2 430
 4. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou pred jeho domov doniesli mu truhlu a vence 2 400
 5. Peter Kollega: Vzniká rakovinový nádor ŽVAST. V priamom prenose. 1 826
 6. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 1 533
 7. Elena Antalová: Tu, v kupleraji, našom raji 1 349
 8. Martina Hilbertová: Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ zaplatil až troch poradcov 1 015
 9. Peter Gregor: Pomsta sa vypomstila, čo ďalej? 1 002
 10. Irena Simunekova: Rozprávková krajina - Inovec 980

Rebríčky článkov


 1. Jaroslav Polaček: NEČAKÁM POTLESK, ALE ZACHRÁNILI SME VODU PRE CELÉ VÝCHODNÉ SLOVENSKO
 2. Jakub Tinak: Môj dvojmesačný pracovný pobyt v Brne.
 3. Ján Pancák: Fejkové profily nitrianskych vrahov.
 4. Peter Biščo: Urobila som to, čo som ani neurobila - nepamätám sa.
 5. Naďa Mitanová: Moje drahé miesta a zvuky.
 6. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou pred jeho domov doniesli mu truhlu a vence
 7. Štefan Vidlár: Záhorák šecko skúr ví
 8. Michal Madaras: Politický boj má hranice
 9. Vladimír Krátky: Mám home office, deti dištančnú a tu v hlavnom meste sa trápime s predpotopným internetom
 10. Roman Hutira: Za pracovnou ponukou dnes sa zväčša skrýva kompromis na úkor peňazí, či pracovnej náplne.


Už ste čítali?